HistoriaProjekt Percival powstał w 2005 roku podczas XI Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie. To ten festiwal był motywacją do znalezienia odpowiednich instrumentów (jeden z nich - rebec - został własnoręcznie zrekonstruowany przez Mikołaja Rybackiego) i stworzenia pierwszych kompozycji. Od momentu pierwszych, nieoficjalnych koncertów dawanych w wolińskim skansenie, grupa pojawia się tam co roku do dzisiaj.

W 2006 roku do zespołu dołączyła Joanna Lacher, początkowo w roli wokalistki, później jednak przejęła również instrumenty perkusyjne. W takim składzie Percival zaczął koncertować na festiwalach i imprezach historycznych w Polsce i innych krajach europejskich, m.in. Szwecji, czy w stolicy wyspy Man – Douglas.

W 2007 roku zespół nagrał swoją pierwszą oficjalną płytę: "Eiforr". Rok później powstała "Oj dido". Muzycy angażowali się także w projekty poboczne. W 2009 roku powstał "Słowiański Mit o Stworzeniu Świata". Projekt, tworzony wspólnie z Radborem, nagrał i wydał płytę, a także zagrał do tej pory kilkanaście koncertów w różnych miejscach Polski, a także za granicą. Zespół nie zaniedbywał jednak swojej własnej działalności. Stawał się coraz bardziej popularny wśród grona odtwórców historycznych, ale nie tylko. Nie ustawał w koncertowaniu, regularnie odwiedzając wszystkie największe festiwale w Polsce.

W 2010 roku skład Percivala poszerzył się o nową osobę. Christina Bogdanova z Rosji początkowo udzielała się tylko wokalnie, z czasem przejęła rolę głównej bębnistki.
W 2011 zespół wydał kolejną płytę – "Slava – Pieśni Słowian Południowych". Płyta ta powstała w zamierzeniu jako pierwszy z trzech albumów prezentujących muzykę ludów słowiańskich. "Slava" promowana była w czasie trasy "Slavny Tur", która odbyła się w okresie luty-marzec 2014. Była to pierwsza trasa klubowa zespołu. Percival odwiedził największe miasta Polski, takie jak Wrocław, Warszawa, Kraków, Poznań czy Gdańsk oraz Poznań.

W 2012 roku do zespołu zgłosił się znany producent muzyczny, który zaproponował współpracę przy tworzeniu projektu mającego łączyć rytmy hip-hopowe z muzyką Słowian. Projekt "Równonoc" okazał się sukcesem – płyta w kwietniu 2013 roku osiągnęła status płyty diamentowej. Do sukcesu znacznie przyczynił się udział muzyków Percivala, którzy dzięki swoim umiejętnościom nadali całości niepowtarzalny klimat.

W 2013 roku Percival został zaproszony do uczestniczenia znacznie większej produkcji. Zespół wziął udział w sesji nagraniowej muzyki do kultowej gry Wiedźmin, a dokładnie trzeciej jej części. W ciągu kilku dni zarejestrowane zostały dźwięki instrumentów oraz głosów wszystkich członków zespołu. Dodatkowo CD Projekt Red dostał do wykorzystania całą dyskografię zespołu Percival. Premiera gry planowana jest na luty 2015 roku.

p_percival_01_min
Obecnie zespół pracuje nad najnowszą produkcją: "Slava II – Słowianie wschodni". Premiera płyty planowana jest na XX Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie. Zespół nie ustaje również w koncertowaniu i coraz częściej pojawia się na festiwalach zagranicznych, gdzie zdobywa coraz większe grono fanów.