Percival w sieci
Współpraca
Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wieści

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Historia


Projekt Percival powstał w 2005 roku na Dolnym Śląsku, a motywacją do jego założenia był Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie. To tam grupa zagrała swoje pierwsze - początkowo nieoficjalne - koncerty. Od tamtej pory Percival pojawiał się na festiwalu w Wolinie co roku. Nie tylko tam zresztą, ale na wszelkich imprezach związanych z odtwórstwem i wczesnym średniowieczem - w Polsce, a potem również za granicą.


Szeregi grupy zasilały przez lata dodatkowi muzycy, tacy jak Joanna Lacher na wokalu oraz Christina Bogdanova. Do dzisiaj skład jest płynny, ale trzon grupy stanowią nieodmiennie Mikołaj Rybacki i Katarzyna Bromirska. Percival ma na swoim koncie kilka nagranych płyt: "Eiforr" (2007), "Oj dido" (2009), "Slava!" (2011) oraz "Slava II" (2014). Dodatkowo zespół zarejestrował nagranie koncertowe: "Slavny Tur - Live in Wrocław" (2014). Obecnie zespół szykuje się do wydania trzeciej z serii płyt zawierających pieśni Słowian wszystkich regionów, tym razem obejmującej pieśni Słowian Zachodnich.


Percival w ciągu swojej kariery wziął udział w wielu projektach pobocznych i dodatkowych, choćby takich jak "Słowiański Mit o Stworzeniu Świata", którego rezultatem jest wydana w 2013 płyta pod tym samym tytułem. Jednym ze znaczniejszych osiągnięć jest współautorstwo płyty "Równonoc" - projektu, który łączył muzykę Słowian z hip-hopem. Płyta, na której Percival nagrał skomponowane przez siebie ścieżki wokalne i instrumentalne, okazała się wielkim sukcesem i w kwietniu 2013 roku uzyskała status diamentowej.

W kolejnych latach grupa wzięła udział w projekcie o światowym zakresie - jako współautorzy muzyki do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon", ogłaszanej wielokrotnie najlepszą grą roku. Pod przewodnictwem głównego kompozytora Marcina Przybyłowicza zespół wziął udział w kilku sesjach nagraniowych, podczas których zarejestrował ogromną masę materiału dźwiękowego wykorzystanego później w grze. Znalazły się tam również dźwięki z przekazanej do wykorzystania dla CD Projekt RED dyskografii zespołu.

30 maja 2016 roku, na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, odbył się koncert muzyki z gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Dyrygentem orkiestry kameralnej AUKSO oraz chóru Pro Musica Mundi był Marek Moś. Koncert obejrzało na żywo 12 tysięcy ludzi. Percival wystąpił tam w roli solistów.

To wydarzenie zainspirowało muzyków do zorganizowania własnego spektaklu z muzyką z gry, podczas którego Percival przedstawia wiele utworów w ich pierwotnej, oryginalnej wersji: Wild Hunt Live. W roku 2017 odbyły się dwie trasy po Polsce, większość koncertów była wyprzedana.


Poza WHL Percival nie porzucił koncertowania w skromniejszym składzie. W 2017 roku po raz pierwszy zespół miał okazję zagrać na innym kontynencie: w Kanadzie, gdzie pojawił się na zaproszenie tamtejszych organizatorów.

Obecnie zespół ma w planach koncerty w Polsce, a przede wszystkim za granicą, gdzie tysiące fanów czeka, aby usłyszeć muzykę z gry "Wiedźmin 3" na żywo.